| Product Type | Cable Reel |
| Cable Length | 50m |
| Number of Sockets | 0 |
| Mains Plug Type | Type G - British BS1363 |
| Socket Type | BS 1363 |
| IP Rating | IP20 |
| Voltage Rating | 240 V |
| Current Rating Unwound | 13A |
| Surge Protection | No |
| RCD Protected | No |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.