| Product Type | Extension Socket |
| Cable Length | 1.8m |
| Number of Sockets | 6 |
| Corded | Yes |
| Socket Type | NEMA 5-15R |
| Voltage Rating | 120 V |
| Current Rating Unwound | 15A |
| Current Rating (Unwound) | 15A |
| Surge Protection | Yes |
| RCD Protected | Yes |
| Colour | White |
| Switchable | Yes |
| Cord Length | 1.8m |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.