| Number of Cores | 3 |
| Sheath Colour | Black |
| Length | 76m |
| Current Rating | 10 A |
| Outer Diameter | 6.85mm |
| Sheath Material | PVC |
| Voltage Rating | 300 V |
| Conductor Strand Type | Stranded |
| Number of Strands | 42 |
| Size of Strands | 34 AWG |
| Conductor Material | Copper |
| Standards Met | CE, CSA |
| Insulation material | PVC |
| Core Strands | 42/34 AWG |
| Fire Behaviour | Flame Retardant |
| Series | 19401 |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| American Wire Gauge | 18 AWG |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.