| Cross Sectional Area | 0.75 mm² |
| Number of Cores | 2 |
| Sheath Colour | Brown/Red |
| Length | 50m |
| CPR Certification | Eca |
| Outer Diameter | 6.4mm |
| Sheath Material | Silicone |
| Voltage Rating | 500 V |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Standards Met | CE |
| Insulation material | Silicone |
| Fire Behaviour | Flame Retardant, Halogen Free |
| Series | ÖLFLEX |
| Maximum Operating Temperature | +180°C |
| American Wire Gauge | 18 AWG |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.