| Cross Sectional Area | 0.75 mm² |
| Number of Cores | 3 |
| Sheath Colour | Black |
| Length | 50m |
| Outer Diameter | 5.5mm |
| Sheath Material | Polytetrafluoroethylene PTFE |
| Voltage Rating | 500 V |
| Conductor Material | Nickel Plated Copper |
| Minimum Operating Temperature | -190°C |
| Standards Met | CE |
| Insulation material | PTFE |
| Fire Behaviour | Flame Retardant |
| Series | ÖLFLEX |
| Maximum Operating Temperature | +260°C |
| American Wire Gauge | 18 AWG |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.