| Cross Sectional Area | 1.5 mm² |
| Number of Cores | 3 |
| Sheath Colour | Black |
| Length | 2m |
| Cable Type | Coiled |
| Current Rating | 18 A |
| CPR Certification | Eca |
| Outer Diameter | 10.1mm |
| Sheath Material | Neoprene |
| Voltage Rating | 750 V |
| European Harmonised Code | H07RN-F |
| Conductor Strand Type | Solid |
| Number of Strands | 30 |
| Size of Strands | 0.25 mm |
| Conductor Resistance | 13.3 Ω/km |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Standards Met | CE |
| Insulation material | Rubber |
| Core Strands | 30/0.25 mm |
| Fire Behaviour | Flame Retardant |
| Series | UNITRONIC |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| American Wire Gauge | 15 AWG |
| Cable Shape | Coiled Multicore |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.