| Cross Sectional Area | 1.5 mm² |
| Number of Cores | 3 |
| Sheath Colour | Black |
| Length | 50m |
| Current Rating | 19 A |
| CPR Certification | Eca |
| Outer Diameter | 12mm |
| Sheath Material | PVC |
| Voltage Rating | 1 kV, 600 V |
| Conductor Strand Type | Solid |
| Size of Strands | 1.38 mm |
| Conductor Resistance | 12.1 Ω/km |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Standards Met | Euroclass Eca |
| Insulation material | PVC |
| Core Strands | 1.38 mm |
| Fire Behaviour | Flame Retardant |
| Series | NYY-J |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| American Wire Gauge | 15 AWG |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.