| Cross Sectional Area | 1.5 mm² |
| Number of Cores | 5 |
| Sheath Colour | Grey |
| Length | 1m |
| Cable Type | Coiled |
| Outer Diameter | 8.1mm |
| Sheath Material | Polyurethane PUR |
| Voltage Rating | 500 V |
| Uncoiled Length | 2500 mm |
| Number of Strands | 30 |
| Size of Strands | 30 AWG |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Standards Met | CE |
| Insulation material | PVC |
| Core Strands | 30/30 mm |
| Series | ÖLFLEX |
| Coil Diameter | 1000mm |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| American Wire Gauge | 15 AWG |
| Cable Shape | Coiled Multicore |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.