| Cross Sectional Area | 2.5 mm² |
| Number of Cores | 2+E |
| Sheath Colour | Grey |
| Length | 10m |
| Cable Type | Twin & Earth |
| Current Rating | 27 A |
| Outer Diameter | 5.3 x 12.8mm |
| Sheath Material | PVC |
| Voltage Rating | 500 V |
| Conductor Strand Type | Solid |
| Conductor Resistance | 7.41 Ω/km |
| Conductor Material | Annealed Copper |
| Minimum Operating Temperature | -15°C |
| Standards Met | BASEC |
| Insulation material | PVC |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| American Wire Gauge | 13 AWG |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.