| Cross Sectional Area | 16 mm² |
| Number of Cores | 4 |
| Sheath Colour | Black |
| Length | 50m |
| Armoured | Yes |
| Current Rating | 99 A |
| Outer Diameter | 22.3mm |
| Sheath Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Conductor Strand Type | Stranded |
| Conductor Resistance | 4.15 Ω/km |
| Conductor Material | Annealed Copper |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Insulation material | PEX |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |
| Cable Shape | Multicore |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.