| Cross Sectional Area | 0.5 mm² |
| Number of Cores | 2 |
| Length | 100m |
| CPR Certification | Fca |
| Sheath Material | PVC |
| Voltage Rating | 300 V |
| Number of Strands | 15 |
| Conductor Resistance | 39 Ω/km |
| Conductor Material | Copper |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Insulation material | PVC |
| Core Strands | 15 / 0.20 mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| American Wire Gauge | 20 AWG |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.