| Cross Sectional Area | 1.5 mm² |
| Number of Cores | 2 |
| Sheath Colour | Black |
| Length | 100m |
| Armoured | No |
| Cable Type | H07RNF |
| Current Rating | 10 A |
| CPR Certification | Eca |
| Outer Diameter | 8.5 → 11mm |
| Sheath Material | Elastomer |
| Voltage Rating | 450/750 V |
| Conductor Strand Type | Stranded |
| Number of Strands | 1 |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Standards Met | EN 50525-2-21 |
| Insulation material | Elastomer |
| Fire Behaviour | IEC 60332-1 |
| Series | H07RNF |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| American Wire Gauge | 15 AWG |
| Cable Shape | Multi-Conductor |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.