| Cross Sectional Area | 1.5 mm² |
| Number of Cores | 3 |
| Sheath Colour | Grey |
| Length | 100m |
| Cable Type | NYM-J |
| CPR Certification | Eca |
| Outer Diameter | 10.5mm |
| Sheath Material | PVC |
| Voltage Rating | 500 V |
| Conductor Strand Type | Solid |
| Size of Strands | 1.365 mm |
| Conductor Resistance | 12.1 Ω/km |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Standards Met | HD 21.4 S2, IEC 60228 Class1, IEC 60332-1 |
| Insulation material | PVC |
| Fire Behaviour | Flame Retardant |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.