| Cross Sectional Area | 1 mm² |
| Number of Cores | 3 |
| Sheath Colour | Black |
| Length | 100m |
| Cable Type | 3183Y |
| Outer Diameter | 8mm |
| Sheath Material | PVC |
| Voltage Rating | 300 V, 500 V |
| European Harmonised Code | H05VV-F |
| Conductor Strand Type | Stranded |
| Conductor Material | Copper |
| Minimum Operating Temperature | +5°C |
| Standards Met | RoHS Compliant |
| Insulation material | PVC |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| American Wire Gauge | 17 AWG |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.