| Cross Sectional Area | 2.5 mm² |
| Number of Cores | 3 |
| Sheath Colour | Yellow |
| Length | 100m |
| Cable Type | Arctic Grade |
| CPR Certification | Eca |
| Outer Diameter | 11.4mm |
| Sheath Material | PVC |
| Voltage Rating | 300/500 V |
| European Harmonised Code | H05VV-F |
| Conductor Material | Annealed Copper |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Insulation material | PVC |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.