| Cross Sectional Area | 1.5 mm² |
| Number of Cores | 4 |
| Sheath Colour | White |
| Length | 100m |
| Cable Type | Fire Performance |
| Current Rating | 19.5 A |
| Outer Diameter | 10.5mm |
| Voltage Rating | 500 V |
| Conductor Strand Type | Solid |
| Size of Strands | 9 mm |
| Conductor Resistance | 12.1 Ω/km |
| Conductor Material | Copper |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Standards Met | BASEC |
| Insulation material | Silicone |
| Core Strands | 1.5/9 mm |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |
| American Wire Gauge | 15 AWG |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.