| Cross Sectional Area | 1.5 mm² |
| Number of Cores | 4 |
| Sheath Colour | Black |
| Length | 50m |
| Armoured | Yes |
| CPR Certification | Eca |
| Outer Diameter | 12.1mm |
| Sheath Material | PVC |
| Voltage Rating | 600/1000 V |
| Conductor Material | Annealed Copper |
| Minimum Operating Temperature | -15°C |
| Standards Met | BASEC |
| Core Strands | 7/0.53 mm |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |
| American Wire Gauge | 15 AWG |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.