| Cross Sectional Area | 2.5 mm² |
| Number of Cores | 4 |
| Sheath Colour | Black |
| Length | 100m |
| Cable Type | 3184Y |
| Current Rating | 20 A |
| CPR Certification | Eca |
| Outer Diameter | 10.63mm |
| Sheath Material | PVC |
| Voltage Rating | 300 V, 500 V |
| European Harmonised Code | H05VV-F |
| Conductor Strand Type | Stranded |
| Conductor Resistance | 7.98 Ω/km |
| Conductor Material | Copper |
| Standards Met | Euroclass Eca |
| Insulation material | PVC |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| American Wire Gauge | 13 AWG |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.