| Number of Pairs | 1 |
| Cross Sectional Area | 0.34 mm² |
| Number of Cores | 2 |
| American Wire Gauge | 22 AWG |
| Screened/Unscreened | Screened |
| Length | 500m |
| Shield Type | Tinned Copper |
| Sheath Colour | Black |
| Cable Type | PROFIBUS |
| Outer Diameter | 7.8mm |
| Outer Sheath Material | LSZH |
| Characteristic Impedance | 150 Ω |
| Series | 7010LS |
| Standards Met | IEC 60332-1-2 |
| Minimum Operating Temperature | -15°C |
| Fire Behaviour | Flame Retardant |
| Voltage Rating | 300 V |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Shielded/Unshielded | Shielded |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.