| Number of Pairs | 3 |
| Cross Sectional Area | 0.33 mm² |
| Number of Cores | 6 |
| American Wire Gauge | 22 AWG |
| Screened/Unscreened | Screened |
| Length | 304m |
| Shield Type | U/STP |
| Sheath Colour | Chrome |
| CPR Certification | Dca |
| Cable Type | Audio, Control, Instrumentation |
| Outer Diameter | 7mm |
| Outer Sheath Material | LSZH |
| Cable Shape | Twisted Pair |
| Characteristic Impedance | 50 O |
| Series | 8777NH |
| Standards Met | Euroclass Dca |
| Minimum Operating Temperature | -45°C |
| Core Strands | 7/30 AWG |
| Fire Behaviour | IEC 60332-1 |
| Voltage Rating | 300 V |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Shielded/Unshielded | Shielded |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.