| Number of Pairs | 6 |
| Cross Sectional Area | 0.2 mm² |
| Number of Cores | 12 |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Screened/Unscreened | Screened |
| Length | 500m |
| Shield Type | F/UTP |
| Sheath Colour | Chrome |
| CPR Certification | Dca |
| Outer Diameter | 7.6mm |
| Outer Sheath Material | LSZH |
| Cable Shape | Twisted Pair |
| Standards Met | Euroclass Dca-s2 d1 a1 |
| Core Strands | 7/32 AWG |
| Voltage Rating | 300 V |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.