| Number of Pairs | 2 |
| Cross Sectional Area | 0.5 mm² |
| Number of Cores | 4 |
| American Wire Gauge | 20 AWG |
| Screened/Unscreened | Screened |
| Length | 50m |
| Shield Type | S/UTP |
| Sheath Colour | Grey |
| CPR Certification | Eca |
| Cable Type | LiHCH |
| Outer Diameter | 8.8mm |
| Cable Shape | Twisted Pair |
| Series | UNITRONIC |
| Standards Met | IEC60332-1 |
| Fire Behaviour | Flame Retardant |
| Voltage Rating | 250 V |
| Shielded/Unshielded | Shielded |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.