| Cross Sectional Area | 0.5 mm² |
| Number of Cores | 12 |
| American Wire Gauge | 20 AWG |
| Screened/Unscreened | Screened |
| Length | 500m |
| Shield Type | Tinned Copper |
| Sheath Colour | Black |
| Outer Diameter | 7.4mm |
| Outer Sheath Material | PVC |
| Series | 16/2/12C |
| Standards Met | Defence Standard 61-12 Part 5 |
| Minimum Operating Temperature | -15°C |
| Core Strands | 16/0.2 mm |
| Voltage Rating | 440 V |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Shielded/Unshielded | Shielded |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.