| Number of Pairs | 1 |
| Cross Sectional Area | 0.93 mm² |
| Number of Cores | 2 |
| American Wire Gauge | 18 AWG |
| Screened/Unscreened | Screened |
| Length | 100m |
| Shield Type | S/UTP |
| Sheath Colour | White |
| Cable Type | Type 44 |
| Outer Diameter | 4.32mm |
| Outer Sheath Material | PVDF |
| Cable Shape | Twisted Pair |
| Series | SPEC44 |
| Core Strands | 19/0.25 mm |
| Fire Behaviour | Flame Retardant, Low Smoke Density, Self-extinguishing |
| Voltage Rating | 600 V |
| Shielded/Unshielded | Shielded |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.