| Terminated/Unterminated | Unterminated |
| Coaxial Type | RG6/U |
| Outer Diameter | 6.96mm |
| CPR Certification | Dca |
| Characteristic Impedance | 75 Ω |
| Attenuation | 0.75 dB/100m |
| Length | 304.8m |
| Sheath Colour | Black |
| Conductor Strand Type | Solid |
| Fire Behaviour | Flame Retardant, Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| Shielding | Tinned Copper Braid |
| Velocity ratio | 85% |
| Size of Strands | 18 AWG |
| Conductor Material | Silver Plated Copper |
| Capacitance | 52.16pF/m |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Standards Met | CE |
| Operating Temperature Range | -30 → +75 °C |
| Insulation material | Foam HDPE |
| Sheath Material | Low Smoke Zero Halogen (LSZH) |
| Series | 4694ANH |
| Maximum Operating Temperature | +75°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.