| Terminated/Unterminated | Unterminated |
| Coaxial Type | RG58A/U |
| Outer Diameter | 4.9mm |
| CPR Certification | Fca |
| Characteristic Impedance | 53.5 Ω |
| Attenuation | 0.043 dB/100 m |
| Length | 304.8m |
| Sheath Colour | Black |
| Conductor Strand Type | Stranded |
| Fire Behaviour | Flame Retardant |
| Shielding | Tinned Copper |
| Velocity ratio | 0.73 |
| Number of Strands | 19 |
| Size of Strands | 20 AWG |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Capacitance | 86.94pF/m |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +80 °C |
| Insulation material | FPE |
| Core Strands | 19/0.28 |
| Sheath Material | Polyvinyl Chloride PVC |
| Series | 8219 |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.