| Maximum Operating Temperature | -30 °C ... +70 °C |
| Cable Type | Mini U/6 PHY-PVC Cu/Cu |
| Colour | Green (RAL 6018) |
| Outer Diameter (Approx.) Mm | 4,40mm |
| Conductor Diameter (Approx.) Mm | 0,64mm |
| Insulation Resistance Min. | 2 G Ω x km |
| Operating voltage | 1000 V |
| Copper Weight [kg/km] | 11th |
| Cable Weight [kg/km] | 22 |
| Minimum Bending Radius ( D= Cable Diameter) | 10 x D |
Coaxial cable is an energy current carrying product that is used in electrical and electronic fields, covered with an insulating material, and formed by placing one or more metallic conductors inside. It is a type of copper cable used in environmental conditions where electrical noise is intense.
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.