| Maximum Operating Temperature | -40 °C ... +70 °C |
| Cable Type | RG 11 U/6 PHY-PE Cu/Cu |
| Colour | Black (RAL 9011) |
| Outer Diameter (Approx.) Mm | 10mm |
| Conductor Diameter (Approx.) Mm | 1,63mm |
| Insulation Resistance Min. | 2 G Ω x km |
| Operating voltage | 2000 V |
| Copper Weight [kg/km] | 34 |
| Cable Weight [kg/km] | 77 |
| Minimum Bending Radius ( D= Cable Diameter) | 10 x D |
Reçber Coaxial Cable RG 11 U/6 PHY-PE Class B Cu/Cu 307073 Coaxial cable is an energy current carrying product used in electrical and electronic fields, covered with an insulating material, and formed by placing one or more metallic conductors inside. It is a type of copper cable used in environmental conditions where electrical noise is intense.
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.