| Maximum Operating Temperature | -30 °C ... +70 °C |
| Cable Type | RG 6 U/4 PHY-PVC Cu/Al |
| Colour | White (RAL 9003) |
| Outer Diameter (Approx.) Mm | 6,80mm |
| Conductor Diameter (Approx.) Mm | 1,02mm |
| Insulation Resistance Min. | 2 G Ω x km |
| Minimum Bending Radius ( D= Cable Diameter) | 10 x D |
| Operating voltage | 1300 V |
| Copper Weight [kg/km] | 7.3 |
| Cable Weight [kg/km] | 40 |
Reçber RG 6 U/4 PHY-PVC Class C Cu/Al Coaxial Cable 307057G Coaxial cables have high capacitance value. Television, CATV, telephone networks and local area networks are the main fields of application. Although these cables are used in long-distance telephone networks, they have been replaced by fiber optic cables and satellite systems in this field. Today, coaxial cables are used in television and camera systems. Therefore, it is used in the transmission of high-frequency signals of telephones, televisions and radios.
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.