| Halogen Free | Yes |
| Maximum Operating Temperature | -30 °C ... +70 °C |
| Cable Type | RG 6 U/6 PHY-HF CCS/Cu Trishield |
| Colour | Black (RAL 9011) |
| Outer Diameter (Approx.) Mm | 6,90mm |
| Conductor Diameter (Approx.) Mm | 1,02mm |
| Insulation Resistance Min. | 2 G Ω x km |
| Minimum Bending Radius ( D= Cable Diameter) | 10 x D |
| Operating voltage | 1300 V |
| Copper Weight [kg/km] | 13 |
| Cable Weight [kg/km] | 49 |
Reçber RG 6 U/6 PHY-HF CCS/Cu Trishield Coaxial Cable 307092 It is used as a distribution cable in indoor CATV, CCTV systems and as a connection cable in satellite systems where low attenuation is required. It has flame retardant properties due to its structure. It is generally used in shopping malls or hotels. It is used to prevent the smoke and corrosive gases emerging during fire from threatening human health.
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.