| Terminated/Unterminated | Terminated |
| Connector 1 | BNC |
| Connector 2 | BNC |
| Coaxial Type | RG59 |
| Connector 1 Gender | Male |
| Connector 2 Gender | Male |
| Outer Diameter | 6.15mm |
| Characteristic Impedance | 75 Ω |
| Attenuation | 0.73 dB/m @ 50 MHz |
| Length | 1m |
| Sheath Colour | Black |
| Velocity ratio | 0.66 |
| Conductor Material | Copper |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Operating Temperature Range | -20 → +80 ℃ |
| Insulation material | PE |
| Sheath Material | PVC |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.