| Section | 4x2x23AWG |
| Colour | Yellow (RAL 1018) |
| Maximum Operating Temperature | -20 °C ... +60 °C |
| Cable Type | SL400 U23 LSZH Cat 6 U/UTP |
| Outer Diameter (Approx.) Mm | 6.0mm |
| Insulation Resistance Min. | 5000 MΩ xm |
| Operating voltage | 125V |
| Copper Weight [kg/km] | 18 |
| Cable Weight [kg/km] | 41 |
| Minimum Bending Radius ( D= Cable Diameter) | 4 x D |
Section : 4x2x23AWG
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.