| Length | 20m |
| Terminated/Unterminated | Unterminated |
| Core Diameter | 980µm |
| Number of Cores | 1 |
| Sheath Colour | Black |
| Cable Construction | Simplex |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Sheath Material | Polyethylene PE |
| Minimum Operating Temperature | -45°C |
| Minimum Bend Radius | 25 mm |
| Standards Met | JIS C 6863 |
| Maximum Pulling Tension | 70N |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.