| Length | 20m |
| Propagation Mode | Multi Mode |
| Terminated/Unterminated | Unterminated |
| Core Diameter | 62.5/230µm |
| Number of Cores | 2 |
| Sheath Colour | Green |
| Maximum Operating Temperature | +75°C |
| Sheath Material | PUR |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Attenuation | 3.2 dB |
| Minimum Bend Radius | 88 mm |
| Standards Met | IEC 60332-1-2 |
| Maximum Pulling Tension | 800N |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.