| Length | 20m |
| Propagation Mode | Multi Mode |
| Terminated/Unterminated | Unterminated |
| Core Diameter | 50/125µm |
| Number of Cores | 2 |
| Sheath Colour | Green |
| Fibre Type | OM2 |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Sheath Material | FRNC |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Attenuation | 2.7 dB |
| Minimum Bend Radius | 90 mm |
| Maximum Pulling Tension | 1200N |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.