| Number of Cores | 4 |
| Shield Type | Unshielded |
| Outer Sheath Material | PVC |
| Core Strands | 7/0.127 mm |
| Cross Sectional Area | 0.09 mm² |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Sheath Colour | Black |
| Number of Pairs | 2 |
| Terminated/Unterminated | Unterminated |
| Number of Strands | 7 |
| Voltage Rating | 80 V |
| Outer Diameter | 4.8mm |
| Cable Shape | Multicore |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.