| Fire Behaviour | IEC 60332-1 |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Cross Sectional Area | 70 mm² |
| Current Rating | 500 A |
| Length | 100m |
| Cable Shape | Round |
| Standards Met | IEC 60754-1 |
| Voltage Rating | 1500 V |
| Series | High Temperature |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.