| Size | 24 x 12 x 0.20 mm |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Cross Sectional Area | 9.05 mm² |
| Current Rating | 90 A |
| Length | 25m |
| Conductor Resistance | 1.91 Ω/km |
| Cable Shape | Single Core |
| Standards Met | BS4109 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.