| Cross Sectional Area | 5.2 mm² |
| Sheath Colour | Black |
| Cable Shape | Single Core |
| American Wire Gauge | 10 AWG |
| Core Strands | 35/0.45 mm |
| Length | 20m |
| Insulation material | PEX |
| Voltage Rating | 600 V |
| Outer Diameter | 3.1mm |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Conductor Material | Copper |
| Series | MLCF |
| Insulation Wall Thickness | 1.1mm |
| Shield Type | Unshielded |
| Number of Strands | 35 |
| Size of Strands | 0.45 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.