| Cross Sectional Area | 0.12 mm² |
| Sheath Colour | Black |
| American Wire Gauge | 26 AWG |
| Core Strands | 7/0.15 mm |
| Length | 100m |
| Insulation material | PTFE |
| Outer Diameter | 0.8mm |
| Voltage Rating | 300 V |
| Minimum Operating Temperature | -75°C |
| Maximum Operating Temperature | 200°C |
| Conductor Material | Silver Plated Copper |
| Wire Style | BS3G210 |
| Standards Met | BS 3G 210:1996 |
| Insulation Wall Thickness | 0.15mm |
| Size of Strands | 0.15 mm |
| Number of Strands | 7 |
| Resistant To | Fuels, Gasoline, Hydraulic Fluid, Lubricants, Oils |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.