| Cross Sectional Area | 0.22 mm² |
| Sheath Colour | Black |
| Cable Shape | Single Core |
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Core Strands | 7/0.2 mm |
| Length | 250m |
| Insulation material | PVC |
| Outer Diameter | 1.2mm |
| Voltage Rating | 250 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Conductor Material | Copper |
| Standards Met | NFC 32070/C1, NFC 93521 |
| Cable Type | Harsh Environment |
| Shield Type | Tinned Copper |
| Size of Strands | 0.2 mm |
| Number of Strands | 7 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.