| Cross Sectional Area | 6 mm² |
| Sheath Colour | Black |
| Cable Shape | Single Core |
| American Wire Gauge | 10 AWG |
| Core Strands | 84/0.3mm |
| Length | 100m |
| Insulation material | PVC |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Outer Diameter | 5.1mm |
| Maximum Operating Temperature | +105 (Air) °C, +60 (Oil) °C |
| Current Rating | 53 A |
| Conductor Material | Annealed Copper |
| Standards Met | CSA C22.2 Type TEW, UK BS 6231, UL 1015 |
| Insulation Wall Thickness | 0.8mm |
| Number of Strands | 84 |
| Size of Strands | 0.3 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.