| Cross Sectional Area | 1.5 mm² |
| Sheath Colour | Blue |
| Cable Shape | Round |
| American Wire Gauge | 18 AWG |
| Length | 100m |
| European Harmonised Code | H07Z-K |
| Insulation material | Polyolefin Cross-linked EI5 |
| Voltage Rating | 750 V |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |
| CPR Certification | Eca |
| Conductor Material | Copper |
| Standards Met | Euroclass Eca |
| Insulation Wall Thickness | 0.7mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.