| Cross Sectional Area | 0.5 mm² |
| Sheath Colour | Brown |
| Cable Shape | Single Core |
| American Wire Gauge | 20 AWG |
| Core Strands | 16/0.2 mm |
| Length | 25m |
| Insulation material | Silicone Rubber |
| Outer Diameter | 2.6mm |
| Voltage Rating | 750 V |
| Minimum Operating Temperature | -60°C |
| Maximum Operating Temperature | +180°C |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Wire Style | BS6195 |
| Cable Type | Harsh Environment |
| Insulation Wall Thickness | 0.8mm |
| Size of Strands | 0.2 mm |
| Number of Strands | 16 |
| Resistant To | Corona Discharge, Heat, Oils, Ozone, Radiation, Solvents, Weathering |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.