| Cross Sectional Area | 10 mm² |
| Sheath Colour | Mid-blue |
| Cable Shape | Single Core |
| American Wire Gauge | 8 AWG |
| Core Strands | 72/0.4 mm |
| Length | 100m |
| Insulation material | PVC |
| Outer Diameter | 6.8mm |
| Voltage Rating | 600 V |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Current Rating | 75 A |
| Conductor Material | Annealed Copper |
| Standards Met | CSA C22.2 Type TEW, UK BS 6231, UL 1028 |
| Insulation Wall Thickness | 1.2mm |
| Size of Strands | 0.4 mm |
| Number of Strands | 72 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.