| Cross Sectional Area | 0.05 mm² |
| Sheath Colour | Red |
| Cable Shape | Single Core |
| American Wire Gauge | 30 AWG |
| Core Strands | 1/0.25 mm |
| Length | 50m |
| Insulation material | Kynar |
| Outer Diameter | 0.5mm |
| Voltage Rating | 300 V |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +130°C |
| Conductor Material | Silver Plated Copper |
| Standards Met | RoHS Compliant |
| Series | KYNAR |
| Insulation Wall Thickness | 0.5mm |
| Size of Strands | 0.25 mm |
| Number of Strands | 1 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.