| Cross Sectional Area | 0.33 mm² |
| Sheath Colour | Red |
| American Wire Gauge | 22 AWG |
| Core Strands | 17/0.16 mm |
| Length | 100m |
| Insulation material | XLPE |
| Outer Diameter | 1.58mm |
| Voltage Rating | 6 kV dc |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Wire Style | UL3239 |
| Standards Met | UL 3239 |
| Insulation Wall Thickness | 1.6mm |
| Size of Strands | 0.16 mm |
| Number of Strands | 17 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.