| Cross Sectional Area | 0.75 mm² |
| Sheath Colour | Red |
| Cable Shape | Round |
| American Wire Gauge | 18 AWG |
| Core Strands | 22/1.0 mm |
| Length | 100m |
| European Harmonised Code | H05Z-K |
| Insulation material | Polyolefin Cross-linked EI5 |
| Outer Diameter | 2.8mm |
| Voltage Rating | 500 V |
| Minimum Operating Temperature | -5°C |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |
| CPR Certification | Eca |
| Conductor Material | Copper |
| Standards Met | Euroclass Eca |
| Insulation Wall Thickness | 0.6mm |
| Size of Strands | 1 mm |
| Number of Strands | 22 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.