| Cross Sectional Area | 1.5 mm² |
| Sheath Colour | Red |
| Core Strands | 1 |
| Length | 25m |
| Insulation material | Silicone Rubber |
| Minimum Operating Temperature | -60°C |
| Maximum Operating Temperature | 200°C |
| Conductor Material | Tinned Copper |
| Cable Type | Harsh Environment |
| Insulation Wall Thickness | 0.55 |
| Size of Strands | 0.25mm |
| Number of Strands | 30 |
| Resistant To | Flame |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.