| Cross Sectional Area | 6 mm² |
| Sheath Colour | Red |
| Cable Shape | Single Core |
| American Wire Gauge | 9 AWG |
| Core Strands | 80/0.3mm |
| Length | 25m |
| Insulation material | PVC |
| Outer Diameter | 4.9mm |
| Voltage Rating | 600 V |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Current Rating | 48 A |
| Conductor Material | Annealed Copper |
| Standards Met | BS 6231 |
| Cable Type | Control |
| Series | FLEXIBLE BK |
| Insulation Wall Thickness | 0.8mm |
| Size of Strands | 0.3 mm |
| Number of Strands | 80 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.